•  

          W roku szkolnym 2022/2023  w grupie Żabki od 26.09.2022r.  do 31.05.2023r.  po raz kolejny realizowana będzie innowacja pedagogiczna pt. „Zdrowa Ziemia , zdrowi my”.

          Innowacja jest odpowiedzią organizatorów na wyznaczone kierunki polityki oświatowej państwa na rok 2022/23 (m.in.: Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji, Podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.) oraz potrzebę kształtowania kompetencji kluczowych uczniów po to, by chcieli być zaangażowanymi społecznie, myślącymi i uczącymi się ludźmi. Starajmy się, by zadania realizowane w projekcie wyzwalały w uczniach pozytywne emocje, a postawa prospołeczna przynosiła im radość i  dumę.

          Opis innowacji:

          Podczas pierwszych lat nauki dziecka następuje szczególne kształtowanie wszechstronnego rozwoju osobowości. To właśnie w tym czasie dzieci wykazują ogromną „ciekawość otaczającego świata”, przyjmują postawę badacza i obserwatora zachodzących zjawisk w przyrodzie, otoczeniu bliższym i dalszym. Umysł jest bardzo chłonny, elastyczny i podatny na wszelkie oddziaływania innych.

          Stale pogarszający się stan środowiska przyrodniczego jest tematem dyskusji na całym świecie. Kryzys dotyczący stosunku człowieka do środowiska, pojawił się i narasta obejmując swym zasięgiem cały świat. Dlatego od najmłodszych lat należy kształtować świadomy stosunek do otaczającej przyrody, szacunek do różnorodnych form życia, aktywne i właściwe postawy wobec ludzi, dziedzictwa kulturowego, tradycji. Innowacja o profilu społeczno -przyrodniczym, ekologicznym obok przekazania uczestnikom zajęć konkretnej wiedzy i umiejętności ma na celu aktywizację uczniów/przedszkolaków oraz pomoc w przełamaniu ich wewnętrznych oporów, jak również dostrzeżenie swojej wartości. Umiejętnie podsunięte wskazówki i sposoby analizowania danych mogą stać się dla dziecka doskonałą pomocą w poruszaniu się po współczesnym labiryncie informacji. Wyposażą ucznia w aparat ułatwiający odróżnianie danych istotnych od zbędnych i wspomagający twórcze przetwarzanie i kreowanie rzeczywistości. Współczesny świat wymaga od pedagogów kreowania ludzi twórczych, zdolnych do szybkiego podejmowania decyzji, umiejących współpracować w zespole i wykorzystujących zbiorowe doświadczenie w dochodzeniu do celu. Taki typ kształcenia pozwala na poszukiwanie metod otwartych, ćwiczących wytrwałość w poszukiwaniu dróg dochodzenia do rozwiązania problemu.

          Założenia ogólne

          1. Innowacja skierowana jest do przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat oraz uczniów klas I- III.
          2. Główne założenia pracy na innowacyjnych zajęciach: Uczniowie będą realizować poszczególną tematykę w częściach tematycznych. Do każdej części będą wykonywać konkretne zadania. Poznawanie  przez działanie jest najskuteczniejszym sposobem na naukę, zapamiętywanie oraz wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Dlatego zaplanowana została praca zadaniowa, która pozwoli dzieciom na rozwój kreatywności oraz umożliwi samemu dojście do celu, współpracę w grupie, planowanie, wnioskowanie.

          Cele innowacji:

          1. Rozwijanie kompetencji osobistych, społecznych i obywatelskich dzieci. Budowanie postawy współczesnego, świadomego i aktywnego społecznie obywatela.
          2. Budzenie zainteresowania dzieci zjawiskami przyrodniczymi, ekologicznymi 
            i społecznymi.
          3. Kształtowanie umiejętności w zakresie komunikowania się, współpracy i działania w grupie oraz w środowisku lokalnym.
          4. Rozwijanie umiejętności dochodzenia do wiedzy drogą obserwacji, doświadczeń, wnioskowania i uogólniania.
          5. Współpraca międzyszkolna nauczycieli i uczniów poprzez wymianę doświadczeń na stronie projektu.
          6. Rozwój kompetencji kluczowych nauczyciela i jego warsztatu pracy.

          Metody i formy

                  Zakłada się, że formy i metody pracy będą urozmaicone i zależne od charakteru omawianego materiału oraz możliwości psychofizycznych dzieci. Należy pamiętać o zabawowym charakterze zajęć, ponieważ pozytywne emocje wzmacniają motywację i pamięć uczniów.

          Do przewidywanych metod należą:

          - rozmowy; dyskusje, burze mózgów, mapy mentalne, lapbooki, prace plastyczno – techniczne, wystawy, kąciki tematyczne, spotkania z gośćmi, lekcje przyrodnicze,  gazetki promujące ekologię, zbiórkę karmy dla zwierząt, drama, małe formy teatralne, imprezy, konkursy i zabawy.

          Formy pracy: - indywidualna, w parach, grupach.

      • Galeria zdjęć

          brak danych