•

Gminne Przedszkole w Czyżewie jest placówka publiczną. W 2009 roku został przeprowadzony  generalny remont przedszkola, dzięki któremu w placówce jest nowocześnie wyposażona kuchnia z przestronną jadalnią, jasne bezpieczne klatki schodowe, kolorowe słoneczne sale zabaw, dostosowane dla dzieci łazienki, szatnia. W bliskim sąsiedztwie przedszkola znajduje się nowoczesny Park Zabaw i Wypoczynku z wydzielonym placem zabaw dla dzieci z przedszkola; tu dzieci mogą zaspakajać swoje potrzeby zdrowotno-ruchowe i ogólnorozwojowe.

W swoich działaniach przedszkole  kładzie szczególny nacisk na wszechstronny rozwój wychowanków. Oferta przedszkola jest zróżnicowana, dostosowana do potrzeb i zainteresowań dzieci i zgodna z oczekiwaniami rodziców. Poza obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi przedszkole zapewnia dzieciom zajęcia dodatkowe.

Przedszkole trzykrotnie realizowało projekt współfinansowany z funduszy unii europejskiej, w 2008 roku „ Efektywna szkoła –równe szanse” w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Czyżewie, drugi w latach 2009-2011 we współpracy z  Zespołem Szkół w Rosochatem Kościelnym i Dąbrowie Wielkiej i w latach 2016-2018 ”Razem do sukcesu” Dzięki tym przedsięwzięciom dzieci mogły korzystać z bogatej oferty zajęć dodatkowych (zajęcia plastyczne, logopedyczne, teatralne, wokalne, rytmiczne, języka angielskiego, rewalidacyjne, rehabilitacyjne, wyjazdy na wycieczki, spotkania z pisarzami, spotkania muzyczne, warsztaty dla rodziców,) a przedszkole wzbogaciło się między innymi w nowe meble, urządzenie wielofunkcyjne, sprzęt nagłaśniający, tablice interaktywne, laptopy, sprzęt rehabilitacyjny,  pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć.

Przedszkole systematycznie realizuje wiele inicjatyw, w tym również nowatorskich, nastawionych na wszechstronny rozwój dziecka. Są to:

-  programy własne: adaptacyjny: ”Poznaję moje przedszkole”,

-  program integracyjny: ”Podajmy sobie ręce”,

- innowacje pedagogiczne:

„Zioła wokół nas ”,

„Każdy przedszkolak to mały  Polak”,

„Mali badacze-przez doświadczenie do zrozumienia” ,

„Na tropie przygód badawczych”,

- włączanie rodziców i środowiska lokalnego w realizację podstawy programowej : akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, ”Piknik Rodzinny”, wystawianie sztuk teatralnych dla dzieci, warsztaty kulinarne,, warsztaty plastyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki do zakładów pracy, Piknik rodzinny, Wieczór Święty, Dzień Babci i Dziadka, Dni Teatru w Przedszkolu.

- skuteczna współpraca z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku, co wpływa na rozwój zainteresowań dzieci i rozwija zdolności taneczne, plastyczne, muzyczne, teatralne, literackie, poznawcze, społeczne, obywatelskie, językowe, czytelnicze oraz obycie z kulturą.

Placówka ma swój kalendarz imprez i uroczystości przedszkolnych:

• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
        • Święto pieczonego ziemniaka
        • Święto Pluszowego Misia
        • Bal Karnawałowy
        • Dzień Babci i Dziadka
        • Powitanie Wiosny
        • Dzień Mamy i Taty
        • Pożegnanie przedszkola

Przedszkole prowadzi różnorodne działania promocyjne dotyczące przedszkola i osiągnięć wychowanków, m.in. prowadzi kronikę przedszkolną, organizuje uroczystości przedszkolne i konkursy międzyprzedszkolne. Organizuje dni adaptacyjne dla dzieci nowoprzybyłych do przedszkola. Dzieci biorą udział w konkursach, przeglądach na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, zajmując wysokie miejsca i zdobywając wiele nagród. Placówka prezentuje wydarzenia mające miejsca w przedszkolu w lokalnych mediach i na stronie  stronie  internetowej www.przedszkole-czyzew.edupage.org.