• Zabawa  wg Wincentego Okonia jest: „działaniem swobodnym, wykonywanym dla własnej przyjemności, a opartym na udziale wyobraźni, tworzącej nową rzeczywistość”. Dziecko z własnej woli podejmuje działalność, aby zaspokoić potrzebę poznawania otoczenia. W trakcie zabawy badawczej dziecko odkrywa nieznane mu dotychczas właściwości przedmiotów i zjawisk. Powszechnie wiadomo, że dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia tej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych dziecka.

        Pomysł innowacji pt. ,,Na tropie przygód badawczych” jest wynikiem rozważań, jak w nieskomplikowany sposób opisać proste, zdawałoby się oczywiste fakty np. deszcz, śnieg. Pokonanie  bariery między wiedzą nauczyciela, a pojmowaniem dziecka otwiera drogę pytaniom, ukazuje wiedzę w atrakcyjnym świetle.

        Doświadczenia prowadzone w grupie przedszkolnej aktywizują wszystkie receptory, sprzyjają pełniejszemu przyswojeniu materiału wynikającego z podstawy programowej, pozwalają dzieciom na  samodzielne odkrywanie odpowiedzi, formułowanie wniosków. Dzieci w czasie cyklu zajęć poznają zależności między ogniem, ziemią, wodą i powietrzem.

        Działania prowadzone w ramach innowacji „Na tropie przygód badawczych” dotyczą czterech żywiołów i ich realizacja została zaplanowana na poszczególne miesiące, wg pór roku:          

        • październik, listopad- powietrze,
        • grudzień, styczeń, luty- woda,
        • marzec, kwiecień, maj- ziemia,
        • czerwiec- ogień.

              W październiku  2018 r. w ramach realizacji innowacji metodycznej „Na tropie przygód badawczych” grupa Pszczółki przeprowadzając doświadczenia badała właściwości powietrza.

        Galeria zdjęć - patrz niżej w „Na tropie przygód badawczych” - innowacja metodyczna

        W grudniu 2018 r oraz w styczniu 2019 r w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Na tropie przygód badawczych” dzieci z grupy Pszczółki badały właściwości wody. Pod kierunkiem nauczyciela pięcio i sześciolatki przeprowadziły wiele doświadczeń. Najwięcej radości przyniósł im eksperyment z wędrującą wodą oraz „tęcza na talerzu”.

        Galeria zdjęć - patrz niżej w „Na tropie przygód badawczych - właściwości wody” - innowacja metodyczna

        Realizując zagadnienia w zakresie innowacji pedagogicznej „Na tropie przygód badawczych” w kwietniu 2019 r. zwiedziliśmy salę przyrodniczą mieszczącą się w Szkole Podstawowej w Czyżewie. Pani Agnieszka Budzyń-Kozłowska poprzez zabawę z wykorzystaniem globusa, mikroskopu, ludzkiego szkieletu i wielu innych eksponatów rozbudziła przyrodnicze zainteresowania dzieci. Była to dla nas bardzo cenna lekcja przyrody.

        Galeria zdjęć - patrz niżej w „Na tropie przygód badawczych - zwiedzanie sali przyrodniczej” - innowacja metodyczna

        Realizując zadania zawarte w harmonogramie innowacji pedagogicznej „Na tropie przygód badawczych” w maju bieżącego roku posadziliśmy cebulki różnych gatunków kwiatów. Umieściliśmy je w różnych warunkach i przez miesiąc obserwowaliśmy i porównywaliśmy w jaki sposób się rozwijają. Dzięki temu doświadczeniu dzieci same mogły wyciągnąć wniosek, iż do szybszego i prawidłowego wzrostu roślin niezbędne jest światło słoneczne.

        Galeria zdjęć - patrz niżej w „Na tropie przygód badawczych - sadzenie cebulek” - innowacja metodyczna

        • Lista galerii

          brak danych