• Dzieci najlepiej poznają przyrodę poprzez własne działania i eksperymentowanie, a samodzielnie odkrywając tajniki przyrody gromadzą nowe doświadczenia. Wiedza zdobyta w ten sposób jest pełniejsza i trwalsza. Pragnąc wzbogacić ofertę zajęć o tematyce przyrodniczej podjęto działania w celu stworzenia i realizacji Innowacji pedagogicznej pod hasłem „ ZIOŁA WOKÓŁ NAS”. Poprzez zaplanowane zagadnienia w/w innowacji dzieci zostaną wprowadzone w bliski kontakt z otaczającą ich przyrodą. Dowiedzą się, że ta przyroda jest im niezwykle przyjazna. Ona je karmi, leczy, uczy barw i zapachów. Będzie propagowany zdrowy styl życia, a wysiłek włożony w wykonywanie różnorodnych zadań nauczy dzieci szacunku do pracy i jej efektów. Może stanie się tak, że dzieci zostaną świadomymi przyjaciółmi przyrody oraz propagatorami zdrowego stylu życia.

Adresatami tej innowacji są nie tylko dzieci, ale również i ich rodzice, którzy będą systematycznie włączani do realizacji różnorodnych działań.

Zaplanowane działania w/w innowacji zostały rozdzielone na poszczególne miesiące.W każdym miesiącu będzie wprowadzone nowe zagadnienie, a mianowicie:

1.PAŹDZIERNIK- Zioła- co to jest? -prezentacja multimedialna, wystawa publikacji, założenie wraz z rodzicami indywidualnych zielników.

2.LISTOPAD - Ziołowa apteka- spotkanie z farmaceutą - aptekarką, wycieczka do apteki.

Galeria zdjęć - patrz niżej w Ziołowa apteka” - innowacja pedagogiczna "Zioła wokól nas" - grupa Jagódki

3.GRUDZIEŃ- Zioła w kosmetyce- spotkanie z kosmetyczką, wyrób przez dzieci glicerynowo-ziołowych mydełek, podarowanie rodzicom własnoręcznie wykonanych mydełek na święta.

Galeria zdjęć - patrz niżej w Zioła w kosmetyce” - innowacja pedagogiczna "Zioła wokól nas" - grupa Jagódki

4.STYCZEŃ- Zioła w kuchni- spotkanie z kucharką, wykonanie ziołowych napojów.

14 stycznia 2019 r. w ramach realizowanej Innowacji pedagogicznej, odbyło się kolejne spotkanie z kucharką szkolną p. Ewą Krajewską. Tym razem dzieci dowiedziały się o bardzo szerokim zastosowaniu ziół w kuchni, o ich walorach smakowych, zdrowotnych czy dekoracyjnych. Przyniosły również zioła, które stosują ich mamy w swojej kuchni. Razem z panią Ewą przygotowały ziołowy napój o smaku mięty z odrobiną płatków róży, cytryny i miodu. Na degustację bardzo smacznych i zdrowych napojów zaprosiły dzieci z grupy Słoneczka i Pszczółki. Mamy nadzieję, że takie napoje zagoszczą na stołach w wielu domach i będą doskonałym dodatkiem do różnych potraw.

Galeria zdjęć - patrz niżej w Zioła w kuchni” - innowacja pedagogiczna "Zioła wokól nas" - grupa Jagódki

5.LUTY- MARZEC- Mikro hodowla- założenie indywidualnych ogródków lub wysianie ziół na kiełki. Pielęgnacja roślinek, obserwacja ich wzrostu. Wykonanie wiosennych kanapek z użyciem wyhodowanych ziół.

W lutym 2019 r. założyliśmy indywidualne ogródki. Wysieliśmy rzeżuchę, sałatę, szczypiorek i pietruszkę naciową. Pierwsza wyrosła rzeżucha i sałata. Z niecierpliwością  czekamy na pozostałe roślinki.

Galeria zdjęć - patrz niżej w Mikro hodowla” - innowacja pedagogiczna "Zioła wokól nas" - grupa Jagódki

Zielniki

Od września 2018 r do kwietnia 2019 roku razem z rodzicami tworzyliśmy zielniki. Wyszły bardzo ładne i ciekawe. Zawierają opisy, rysunki, zdjęcia, a przede wszystkim naturalne okazy suszonych ziół. Każdy zielnik jest inny, niepowtarzalny.

Galeria zdjęć - patrz niżej w Zielniki” - innowacja pedagogiczna "Zioła wokól nas" - grupa Jagódki

Wycieczka do Sielskiego Ogrodu w Starej Złotorii

22 maja 2019 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Sielskiego Ogrodu w Starej Złotorii.

Program pobytu w Sielskim Ogrodzie był bogaty w atrakcje. Na początku pobytu odbyliśmy spacer po pięknie zadbanych zakątkach ogrodu. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach Młodego zielarza. Rozpoznawaliśmy zioła po zapachu, poznaliśmy sposoby rozmnażania ziół, wykonaliśmy sadzonki wierzchołkowe z lawendy, które przywieźliśmy do domu. Braliśmy udział w młóceniu suszonej lawendy, a potem zrobiliśmy z niej woreczki zapachowe, również zabraliśmy je ze sobą. Zwiedziliśmy starą chatę, która przez wiele lat służyła jako szkoła podstawowa. Mieliśmy okazję siedzieć w dawnych ławkach szkolnych, a nawet pisać piórem gęsim maczanym w prawdziwym atramencie. W trakcie przerwy  w zwiedzaniu mieliśmy smaczny posiłek w postaci pieczonych kiełbasek, który przygotowali nasi rodzice. Po chwili odpoczynku wyplataliśmy z gałęzi wikliny płot.

Podczas zwiedzania sielskiego domu i ogrodu dowiedzieliśmy się również co to są podpłomyki czy jak wykonać kadzidła z ziół. My paliliśmy wymłócone gałązki suszonej lawendy. Pachniały pięknie!

Po odbytych zajęciach mieliśmy sesję zdjęciową w dawnej sali lekcyjnej. W oczekiwaniu na zdjęcia graliśmy w kręgle, piłkę nożną.

Z wycieczki wróciliśmy pełni wrażeń i zadowolenia

Galeria zdjęć - patrz niżej w „Wycieczka do Sielskiego Ogrodu w Starej Złotorii” - innowacja pedagogiczna "Zioła wokól nas" - grupa Jagódki

Raz w miesiącu rodzice otrzymają broszury dotyczące zdrowego odżywiania.

• Lista galerii