Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż – a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Konfucjusz

Realizacja treści innowacji pedagogicznej pt.„Mali badacze” pozwoli naszym wychowankom aktywnie kształtować zainteresowania, badać otaczającą ich rzeczywistość wszystkimi zmysłami i przy użyciu narzędzi dostarczonych przez nauczycielki. Powinna zaspokoić potrzeby dziecka, zachęcić do myślenia, porównywania, opowiadania, badania, eksperymentowania, uruchomić jego wyobraźnię. Naszym zadaniem jest kształcić dzieci na mądrych, dociekliwych i twórczych ludzi, zdolnych do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy.

Nowatorstwem innowacji jest stwarzanie warunków i zachęcanie dzieci do

zabaw badawczych i konstrukcyjno- technicznych z wykorzystaniem

doświadczeń zdobywanych przy poznawaniu środowiska technicznego.

Celem nadrzędnym jest przekazywanie dzieciom podstawowych wiadomości

z zakresu wiedzy technicznej, niezbędnej do życia we współczesnym świecie.

OGIEŃ

Podczas zabaw, doświadczeń i eksperymentów poznamy jego właściwości i zbawienny ale również niszczycielski wpływ na życie człowieka. Dzieci poznają ogień aby nie bać się go i umieć się z nim obchodzić.

WODA

Na podstawie wielu własnych doświadczeń dzieci odkryją wodę jako ważny żywioł przyrody. Będą ją badać  wszystkim zmysłami, obserwować w środku, na zewnątrz w terenie, będą poznawać zwierzęta i rośliny, które żyją   w wodzie. Bawiąc się i eksperymentując z tym żywiołem poznają jego właściwości.

POWIETRZE

Zapoznanie dzieci z żywiołem jakim jest powietrze i jego roli w życiu człowieka,
        poznanie różnych cech powietrza. Rozwijanie umiejętności samodzielnego myślenia, analizowania i uogólniania. Uświadomienie dzieciom konieczności ochrony czystości powietrza. Doskonalenie umiejętności wypowiedzi na określony temat.

MAGNESY

Poznanie właściwości magnesu za pomocą doświadczeń i obserwacji. Magnetyzm to takie tajemnicze zjawisko niczym magia. To wielka siła, która działa na naszej planecie i w całym Wszechświecie.

Galeria zdjęć - patrz niżej w „Mali odkrywcy” - innowacja metodyczna - grupa Słoneczka

• Doświadczenia z wodą.

Na podstawie doświadczeń dzieci odkryją wodę jako ważny żywioł przyrody.

1. Wędrująca woda.

Czy woda potrafi się przemieszczać? Przeprowadziliśmy tego typu doświadczenie, którego efekty, chociaż długo wyczekiwane, zachwyciły nas do tego stopnia, że co jakiś czas powtarzamy zabawę.

2. To doświadczenie świetnie im pokazało jak roślina "pije" wodę - na niektórych liściach było widać ścieżki, po których kolorowa woda rozchodziła się w liściu.

3.Poznanie trzech stanów skupienia.

4. Badamy śnieg.

Galeria zdjęć - patrz niżej w „Doświadczenia z wodą” - innowacja metodyczna - grupa Słoneczka

• Lawinowa lampa. Nie ma dziecka, którego nie interesują eksperymenty, które może zobaczyć gołym okiem, a jeśli do tego on sam występuje w roli małego naukowca - zabawa gwarantowana.

Galeria zdjęć - patrz niżej w „Lawinowa lampa” - innowacja metodyczna - grupa Słoneczka

• Ziemia

Dzieci odkrywają  za pomocą zmysłów ziemię, spróbują odkryć jej tajemnice, będą obserwowały  jej naturę, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej co oznacza kontakt ze środowiskiem przyrodniczym. Poznając ją w ten sposób uświadomią sobie, iż my ludzie jesteśmy jego częścią.

Kolejne zadanie to posadzenie kwiatów pielęgnacja kwiatów ozdobnych.

Galeria zdjęć - patrz niżej w „Ziemia” - innowacja metodyczna - grupa Słoneczka

• Hodowla drożdży – innowacja Mali odkrywcy.

Podobnie jak wszystkie żywe organizmy, drożdże aby żyć muszą się odżywiać. Im pokarm lepszy tym więcej dwutlenku węgla produkują.
        Drożdże w procesie oddychania, wytworzyły dwutlenek węgla, który "napompował" nasze baloniki.
        Po naszym doświadczeniu dzieci  stwierdziły, że drożdże najbardziej lubią jeść cukier .

Galeria zdjęć - patrz niżej w „Hodowla drożdży” - innowacja metodyczna - grupa Słoneczka

• Lista galerii