- Innowacja pedagogiczna pt. Zdrowa Ziemia - Zdrowi My! - grupa Żabki - Dzień Ziemi
- Innowacja pedagogiczna „Zdrowa Ziemia- Zdrowi My!” – jesteśmy zwinni i sprawni , wykonujemy zadania ruchowe - gruba Żabki
- Innowacja pedagogiczna „Zdrowa Ziemia, zdrowi my” - grupa Żabki
- Innowacja pedagogiczna o tematyce przyrodniczej pt. „ZIOŁA WOKÓŁ NAS” - grupa Jagódki
- Innowacja patriotyczna pt. „Każdy przedszkolak to mały Polak” - grupa Biedronki
- Innowacja metodyczna pt. „Na tropie przygód badawczych” - grupa Pszczółki
- Innowacja metodyczna pt. „Mali odkrywcy” - grupa Słoneczka
- Innowacja pedagogiczna pt. „Promyki odkryć- zabawy stymulujące zmysły”
- 32
Lista galerii
brak danych
Każdy rok pracy w przedszkolu ma swoją myśl przewodnią i związane z nią do osiągnięcia cele. Ten rok szkolny w naszym przedszkolu wypełnia edukacja patriotyczna, której celami są:
• ukazanie doniosłego momentu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę,
• uwrażliwienie na piękno ojczystej poezji i pieśni patriotycznej,
• kształcenie postawy szacunku do symboli narodowych,
• rozbudzanie zainteresowań krajem ojczystym, regionem,
• nabywanie poczucia przynależności narodowej.
Patriotyzm dziecka przedszkolnego to wszystko to, co wiąże się z jego najbliższym otoczeniem: dom rodzinny, krewni, znajomi, przedszkole do którego chodzi, ukochana pani w tym przedszkolu, ogród w którym się bawi - to najbliższe domy, sklepy i to wszystko, co spotyka na swojej drodze. Przechodząc od tego prostego patriotyzmu do coraz szerszego związanego z obrzędami, zwyczajami, symboliką narodową - uświadamiamy dzieciom kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, uczymy je bycia Polakami i miłości do ojczystego kraju. W ramach innowacji patriotycznej ,,Każdy przedszkolak to mały Polak” realizowanej w grupie ,,Biedronki” i częściowo obejmującej wszystkie grupy przedszkolne podjęliśmy szereg działań związanych z kształtowaniem u dzieci właściwych postaw patriotycznych. Już pod koniec września rozpoczęły się przygotowania do uroczystości przedszkolnej „O Polsce mówimy, o Polsce śpiewamy” czyli 100-lecia Niepodległości. Dzieci uczyły się pieśni patriotycznych: Mazurek Dąbrowskiego, Rota, Marsz Pierwszej Brygady, Przybyli Ułani, O mój Rozmarynie, Defilada, Jesteśmy Polką i Polakiem, układu tanecznego - Krakowiaka, a także licznych wierszy. Dumą napawało nas ogromne zaangażowanie dzieci, które na każdym kroku wyśpiewywały poznane pieśni, w przedszkolu warsztaty, w czasie których rodzice wykonali kokardy narodowe dla wszystkich dzieci. Zwieńczeniem wszystkich przygotowań był dzień 9 listopada 2018 r., kiedy to namiastkę polskości dały nam nasze przedszkolaki podczas akademii, w której wzięli udział chętni rodzice oraz zaproszeni goście –żołnierze, będący bohaterami bloku zajęć patriotycznych z dziećmi ,,Tydzień dla Niepodległej”. Dzieci były bardzo podekscytowane występem przed tak licznie zgromadzoną publicznością, mimo to wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności opanowując zdenerwowanie i tremę. Po odśpiewaniu hymnu recytowały wiersze, śpiewały pieśni patriotyczne do których miały ułożoną odpowiednią choreografię. Rodzicom łezka kręciła się w oku. Na zakończenie wzięły udział w quizie ,,Gramy w biało- czerwone”, gdzie wykazały się zdobytą wiedzą o Polsce. Podziękowały żołnierzom za udział w uroczystości wręczając pamiątkowe zdjęcia grup wykonanych na tle kącików patriotycznych. W opinii przybyłych gości występ naszych przedszkolaków był wspaniałą lekcją historii.
,,100 róż dla Niepodległej”
Uwieńczeniem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości był występ dzieci z grupy ,,Biedronki” w dniu 11 listopada 2018 r. w uroczystości ,,100 róż dla Niepodległej”, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury z udziałem Burmistrz Czyżewa i zaproszonych gości. Dominika R. zaprezentowała układ ruchowy do piosenki ,,Defilada”, Antoni W., rozpoczął część artystyczną wierszem ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Elegancki ubiór i profesjonalny występ dziecięcy dostarczył widzom ogromnych emocji, za co nasi podopieczni otrzymali gromkie brawa.
Galeria zdjęć - patrz niżej w „Każdy przedszkolak to mały Polak” - innowacja patriotyczna
Poznajemy herb Czyżewa
4.10.2018 r. podczas zajęć przedszkolaki odkrywały historię herbu miasta. Dowiedziały się, iż insygnia nawiązują do historii naszej miejscowości i zasłużonych dla niej rodów - Czyżewskich i Godlewskich. W niebieskiej tarczy herbu umieszczone są trzy figury heraldyczne - u góry, w centralnej części znajduje się srebrna lilia ze złotą przepaską - jest to herb Gozdawa będący nawiązaniem do prawdopodobnie pierwszego herbu miasta Czyżewa i rodziny założycielskiej Godlewskich, którzy mieli znaczący wpływ na rozwój miejscowości i wystarali się u króla Augusta III o prawa miejskie. Niżej znajdują się skrzyżowane dwa klucze (srebrny i złoty) ze srebrnym mieczem o złotej rękojeści. Są to najbardziej rozpoznawalne atrybuty patronów naszego Kościoła w Czyżewie św. Piotra i Pawła - zaczerpnięte z rzeźb ołtarza głównego Kościoła. Miecz ponadto informuje o rycerskości i szlacheckości mieszkańców tych ziem. Na koniec dzieci wspólnie wykleiły kolorową bibułką herb Czyżewa.
Galeria zdjęć - patrz niżej w „Poznajemy herb Czyżewa” - innowacja patriotyczna
“Ocalić od zapomnienia…”- nasz kącik regionalny
W naszym przedszkolu na półpiętrze od kilku tygodni można podziwiać kącik regionalny. Wykonana wystawa pokazuje piękno i tradycje naszego regionu. Niejedna babcia odbierająca wnuki z przedszkola z sentymentem zatrzyma się przed kącikiem, bo zobaczy w nim przedmioty, których kiedyś sama używała. Na wystawę składają się głównie przedmioty codziennego użytku tj. żelazko na duszę, tara, magiel, przetak, kijanka, lampy naftowe, urządzenia do wyrabiania masła, gramofon oraz naczynia ceramiczne i drewniane.
Dzięki kącikowi każdy przedszkolak może podziwiać piękno i różnorodność swojego regionu.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w gromadzenie przedmiotów do naszego kącika.
Galeria zdjęć - patrz niżej w „Ocalić od zapomnienia - nasz kącik regionalny” - innowacja patriotyczna
Warsztaty plastyczne z rodzicami ,,Poznajemy sposób wykonania kokardy narodowej i wyklejamy godło Polski”.
W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, dzieci przez cały tydzień uczestniczyły w zajęciach o tematyce patriotycznej.
Dnia 6 listopada 2018r. w ramach ,,Tygodnia dla Niepodległej” odbyły się warsztaty plastyczne z rodzicami mamą Karoliny D. i Krzysztofa K., podczas których dzieci zostały zapoznane ze sposobem wykonania kokardy narodowej. Jest to biało-czerwona rozeta przypinana do garderoby, stanowiąca manifest patriotyzmu i przynależności do narodu polskiego. Noszono ją z dumą w ważnych dla kraju momentach. Wykonane przez rodziców kokardy narodowe zdobiły stroje dzieci podczas uroczystej akademii. Rodzice włączyli się również do pomocy dzieciom w wyklejeniu godła Polski techniką origami.
Serdecznie dziękujemy mamom za zaangażowanie w organizację warsztatów i wspólne z nauczycielem kształtowanie postaw patriotycznych dzieci.
Galeria zdjęć - patrz niżej w „Warsztaty plastyczne z rodzicami...” - innowacja patriotyczna
Poznajemy nasze Miasto - Czyżew
W ramach innowacji patriotycznej dzieci z grupy ,,Biedronki” wykonały album zdjęciowy o naszym mieście Czyżewie. Głównym celem było zapoznanie dzieci z ważniejszymi zabytkami i dobrami kultury swojej miejscowości, poznawanie najważniejszych miejsc Czyżewa (instytucji, zakładów pracy, placówek kulturalnych, obiektów zabytkowych, miejsc pamięci). Pierwszym etapem było wykonanie wspólnie z rodzicami zdjęć aparatem cyfrowym, następnie przesłanie drogą mailową na pocztę przedszkola. Po zebraniu wszystkich zdjęć przedszkolaki z dużym zaangażowaniem przystąpiły do dalszej pracy. Wspólnie z nauczycielem drukowały, podpisywały zdjęcia, laminowały, dziurkowały i nawlekały kartki na kolorowe sznurki. Trzeba przyznać, że było to duże wyzwanie jak dla dzieci w tym wieku, ale dało dużo radości z satysfakcji. Album będzie służył zarówno nam, jak i innym grupom do poznawania naszej miejscowości.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie dzieci w wykonaniu zdjęcia do albumu.Galeria zdjęć - patrz niżej w „Poznajemy nasze Miasto - Czyżew” - innowacja patriotyczna
Dzień Języka Ojczystego
W dniu 7 stycznia 2019 r. dzieci gościły na zajęciach studentkę filologii polskiej Panią Natalię Kulesza siostrę Bartosza K. kolegi z naszej grupy.
Celem spotkania było kształtowanie świadomości językowej małych Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Dzieci poznały sylwetki polskich poetów, słuchały wierszy J. Tuwima, J. Brzechwy i M. Konopnickiej. Poznały również wiele ciekawostek na temat języka ojczystego, wyszukiwały rymy, dobierały ilustracje do opisu słownego, zmierzyły się z recytacją językowych łamańców. Dowiedziały się jakie słowa są zapożyczone z obcego języka i należałoby ich unikać oraz, że zapożyczenia są czasami potrzebne, by wyrazić to, co naprawdę myślimy. Zabawy słowne sprawiły dzieciom wiele radości.
Serdecznie dziękujemy Pani Natalii za przygotowanie spotkania, zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie.
Galeria zdjęć - patrz niżej w „Dzień Języka Ojczystego” - innowacja patriotyczna - grupa Biedronki
Poznajemy miasto Gniezno
W ramach innowacji patriotycznej dzieci wybrały się na wirtualną wycieczkę do Gniezna. Z wykorzystaniem komputera i tablicy interaktywnej poznały krótką historię miasta będącego pierwszą stolicą Polski. Poznały najciekawsze budowle, a szczególności Katedrę Gnieźnieńską, w której koronowano niejednego króla i wewnątrz której znajduje się wiele bezcennych dzieł sztuki. Ciekawość dzieci wzbudziły słynne Drzwi Gnieźnieńskie, unikalny zabytek sztuki odlewniczej, na których przedstawione jest życie św. Wojciecha. Dzieci chętnie słuchały również legendy ,,Wdowi grosz”, co pozwoliło zrozumieć dlaczego pamięć o św. Wojciechu czczona jest po dzień dzisiejszy. Dużo radości sprawiło dzieciom wyszukiwanie ukrytych myszek w grze edukacyjnej ,,Popiel i myszy”.
Galeria zdjęć - patrz niżej w „Poznajemy Miasto Giezno” - innowacja patriotyczna - grupa Biedronki
Mikołaj Kopernik - uczony i astronom
Dnia 20.02.2019 r. dzieci z uczestniczyły w zajęciach "Od Torunia do Wszechświata". Poznały postać znanego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika oraz ciekawostki z nim związane. Dowiedziały się, gdzie się uczył oraz co robił poza astronomią. Dzieci były pod wrażeniem jego wszechstronnego wykształcenia - znany przede wszystkim jako astronom, Kopernik pełnił również funkcję kanonika, prawnika oraz był lokalnym medykiem. Słynny astronom obserwował położenie znanych planet: Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna; Merkurego podobno nie widział. Obserwował położenie Słońca, Księżyca, zaćmienia tych ciał oraz zakrycia gwiazd przez Księżyc. Dzieci obejrzały również bardzo ciekawą prezentację multimedialną potwierdzającą zdanie "Wstrzymał słońce ruszył ziemię, polskie go wydało plemię’’ oraz filmik z Centrum Nauki Kopernik.
Galeria zdjęć - patrz niżej w „Poznajemy Mikołaja Kopernika” - innowacja patriotyczna - grupa Biedronki
Fryderyk Chopin nasz wielki kompozytor
W dniu 13.02.2019 r. w naszym przedszkolu rozbrzmiewała muzyka poważna. W ramach innowacji patriotycznej i realizacji tematyki „Wybitni Polacy” dzieci poznały sylwetkę naszego kompozytora Fryderyka Chopina. Przedszkolaki obejrzały prezentacje dotyczącą Fryderyka Chopina, poznały wiele szczegółów z życia kompozytora. Dowiedziały się o wielkim talencie małego Frycka, poznały również nowy instrument – fortepian, na którym Chopin grywał utwory.
Bawiły się przy piosence „Fryckowy walczyk”, próbowały również tańczyć poloneza. Samodzielnie wykonały instrumenty z rolek po ręcznikach papierowych i akompaniowały do różnych utworów.
Galeria zdjęć - patrz niżej w „Poznajemy Fryderyka Chopina” - innowacja patriotyczna - grupa Biedronki
Poznajemy wielkiego Polaka - Jana Pawła II
W miesiącu kwietniu przypada rocznica pożegnania Jana Pawła II . W związku z tym dzieci w ramach innowacji patriotycznej ,,Każdy przedszkolak to mały Polak” poznały postać Papieża Polaka - jego dzieciństwo, młodość, wartości, którymi kierował się w życiu i które przekazywał innym. Dzieci z wielkim zainteresowaniem poznawały fakty i ciekawostki z życia Karola Wojtyły, uczestnicząc w seansie filmowym animowanej bajki „Święty Jan Paweł II – historia Papieża Polaka”. Jest to opowieść o młodości Lolka i niełatwej drodze do Watykanu. Śpiewały piosenkę „Lolek” Magdaleny Anioł, której refren brzmi „Nie ma lepszego, od Jana Pawła II !”. Przedszkolakom bardzo spodobała postać Ojca Świętego bohaterskiego, inteligentnego człowieka o wielkim poczuciu humoru, z sercem pełnym miłości i współczucia dla wszystkich ludzi. Wykorzystując wspólnie zgromadzone materiały wykonaliśmy albumik o Papieżu. Sceny z dzieciństwa Jana Pawła II mają przekonać dzieci, że każde z nich może zostać kimś wielkim. Dla każdego była to niezwykła lekcja historii.
Galeria zdjęć - patrz niżej w „Poznajemy Wielkiego Polaka - Jana Pawła II” - innowacja patriotyczna - grupa Biedronki
Zwiedzamy miejsca pamięci narodowej
W kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej dzieci odwiedziły miejsca upamiętniające to wydarzenie i oddały hołd poległym. Uczciły minutą ciszy pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego- Honorowego Obywatela Gminy Czyżew. Z zadumą spacerowały i oglądały miejsce przed Urzędem Miejskim, gdzie posadzone zostały dęby pamięci ofiar katastrofy.
Galeria zdjęć - patrz niżej w „Zwiedzamy miejsca pamięci narodowej” - innowacja patriotyczna - grupa Biedronki
Poznajemy stolicę Polski
W ramach realizacji innowacji patriotycznej dzieci uczestniczyły w zajęciach ph. ,,Tajemnice Warszawy”. W tym celu wykorzystaliśmy zasoby internetowe oraz ilustracje i zdjęcia zgromadzone w przedszkolu. Głównym celem zajęć było pokazanie młodym przedszkolakom ważnych miejsc Warszawy: Kolumny Zygmunta, Zamku Królewskiego, pomnika Chopina, budynku Sejmu, grobu Nieznanego Żołnierza, Pałacu Prezydenckiego, Pałacu na Wodzie, Pałacu w Wilanowie i wielu innych. W ramach działań artystycznych powstało wiele ciekawych prac plastycznych pokazujących jak to miasto zapamiętały dzieci podczas wycieczek z rodzicami.
Galeria zdjęć - patrz niżej w „Poznajemy stolicę Polski” - innowacja patriotyczna - grupa Biedronki
Lista galerii
brak danych